Blog

Türkiye Medikal Turizm Pazarında Büyük Oyuncu – Yurtdışından Hasta Bulmak

Son yıllarda özellikle diş tedavileri, saç ekimi ve zayıflama tedavileri gibi konularda Türkiye son derece büyük bir medikal turizm lokasyonu olmaya devam ediyor. Bu tedavilerin yanı sıra estetik ve ortopedi ameliyatları içinde Türkiye önemli bir Medikal Turizm pazarı olmaya devam ediyor.

Google avrupa pazarı analizlerinden en çok aranan kelimelerin başında Turkey Dental ve Turkey Dental Centre gibi Medikal turizm ağırlıklı kelimeler yer alıyor.

Günümüzde ülkelerin arasında oluşan ekonomik farklılıklar sebebi ile tedavilerin en önemli maliyet oluşumu etkeni olan çalışan ücretleri ve kira bedelleri ciddi bir fark göstermekte. İngilterede asgari ücret 1700 pound yani temmuz 2022 tarihi ile 35000 TL civarında. Bu durumda iki doktor, iki asistan bir sekreter gibi küçük bir kliniğin personel maliyeti 200 bin tl üstüne çıkarken Türkiye’de bu tarz bir kliniğin çalışan maliyeti ise 100 bin TL civarı olacaktır.

Gene aynı biçimde bir işletmenin ödemesi gereken sigorta bedelleri, işyeri kiraları hesaplandığı zaman Türkiye’nin medikal turizm alanında neden bu kadar büyüdüğünü anlamak zor değil.

Yurtdışından Hasta Bulmak

Medikal Turizm yaparken en önemli ihtiyaç ise yurtdışından hasta bulmak. Bunun için yapılabilecek belli başlı çalışma sistemleri mevcut.

1- Dijital Pazarlama

En çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. İnternet üzerinde kullanılabilecek dijital ortamlarda reklam veya sosyal medya çalışmaları ile hastalara ulaşılması hedeflenir.

2- Ajanslarla Çalışmak

Yurtdışından hasta gönderen ajanslar ile çalışarak sizin için hasta bulmalarını sağlayabilirsiniz.

3- Yurtdışı Ofisler Açmak

Yurtdışında hedef pazarlarınızda ofisler açarak hasta bulabilirsiniz.

Yurtdışından hasta getirirken en önem vermeniz gereken konuların başında hasta memnuniyeti gelmelidir. Bu sayede mutlu müşterileriniz size referans ile yeni hastalar ulaşmasını sağlayacaktır.