Festivaller

DİWALİ VEYA DİPAWALİ: IŞIK FESTİVALİ

HİNDİSTAN’DA YILIN EN BÜYÜK VE EN ÖNEMLİ TATİLİ

DİWALİ VEYA DİPAWALİ: IŞIK FESTİVALİ

Diwali veya Dipawali, Hindistan’da yapılan yılın en büyük ve en önemli tatili. Festival adını, Kızılderilileri ruhsal karanlıktan koruyan iç ışığı sembolize etmek için evlerinin dışında yaktıkları kil lambalardan (deepa) alıyor. Bu festival, Noel tatili Hıristiyanlar için ne kadar önemliyse Hindular için de o kadar önemlidir.

Festivalin adı ve anlamı bölgeye ve insanlara göre farklılık gösteriyor. Yüzyıllar boyunca Diwali, Hindu olmayan toplulukların da sevdiği ulusal bir festival haline geldi. Örneğin, Jainizm’de Diwali, MÖ 15 Ekim 527’de Lord Mahavira’nın nirvanasını veya ruhsal uyanışını işaret eder; Sihizm’de, Altıncı Sih Guru Guru Hargobind Ji’nin hapisten kurtarıldığı günü onurlandırıyor. Hindistan’daki Budistler de Diwali’yi kutluyor.

Hindistan Işık (Diwali) Festivali’nde Ne Kutlanır?

Kuzey Hindistan’da, Kral Rama’nın Ravana’yı kil lambaları yakarak yendikten sonra Ayodhya’ya dönüşünün hikayesini kutluyorlar.

Güney Hindistan, bunu Lord Krishna’nın iblis Narakasura’yı yendiği gün olarak kutluyor.

Batı Hindistan’da festival, Koruyucu Lord Vishnu’nun (Hindu üçlüsünün ana tanrılarından biri) iblis Kral Bali’yi cehennem dünyasını yönetmesi için gönderdiği güne işaret ediyor.

Diwali Dipawali Işık Festivali 2021 Tarihleri

Işık festivali her yıl Ekim ayı ortaları ile Kasım ayı ortalarında kutlanır. Bu tarih Gregorian (Eski Mısırlıların takvimi) esas alınarak belirlenir.

Işık (Diwali) Festivali Kaç Gündür? Kaç Günde Kutlanır?

Hindistan’daki bu festival, 5 günden fazla kutlanmaktadır. Bu süreç festival hazırlıkları ve törenleri kapsar.

Hindistan Işık (Diwali) Festivali Günlük Program

BİRİNCİ GÜN: İnsanlar iyi bir servet getirmeye yardımcı olmak için evlerini temizler ve altın veya mutfak eşyaları için alışveriş yaparlar.

İKİNCİ GÜN: İnsanlar evlerini kil lambalarla dekore eder ve renkli boyalar veya kum kullanarak yerde rangoli adı verilen tasarım desenleri yaratıyorlar.

ÜÇÜNCÜ GÜN: Festivalin ana gününde aileler, Tanrıça Lakshmi’ye dua eden Lakshmi puja için bir araya gelirler, ardından ağız sulandıran bayramlar ve havai fişek şenlikleri yapılır.

DÖRDÜNCÜ GÜN: Yeni yılın ilk günü, arkadaşlar ve akrabalar birbirlerini hediyelerle ve sezon için en iyi dileklerle ziyaret eder.

BEŞİNCİ GÜN: Erkek kardeşler, kendilerini sevgiyle ve cömert bir yemekle karşılayan evli kız kardeşlerini ziyaret eder.

Hindistan Işık (Diwali) Festivali’ni Hangi Ülkeler Kutlar?

Hindistan, Pakistan, Fiji, Güyana, Malezya, Mauritius, Myanmar, Nepal, Singapur, Sri Lanka, Surinam ve Trinidad- Tobago gibi ülkelerde her yıl bu festival kutlanır ve resmî tatil ilan edilir. Hinduizm’in en önemli festivali olan bu festival karanlık karşısında ışığın, kötü karşısında iyinin, cehalet karşısında bilginin ve umutsuzluk karşısında umudun zaferini temsil eder.

Işık Festivali (Diwali) Nasıl Kutlanır?

Ondan fazla ülkede milyonlarca evin penceresinde, çatısında, sokağında sayısız ışık şölenine rastlarsınız.

Bu festival öncesi insanlar en güzel kıyafetlerini giyer, evlerini en iyi şekilde temizler ve alışveriş yaparlar.

Evin içinde, dışında, penceresinde, çatısında mumlar ve ışıklar yakılır.

Lakshmi -bereket ve refah tanrıçası- dualarına aile olarak katılırlar. Bu duaları ülkede havai fişekler izler; aile üyeleri birbirlerine hediyeler verir, en güzel yemek ve tatlılar yenir. Bu yüzden en fazla alışverişin yapıldığı dönemdir.

Diwali’ye (Işık Festivali) Gitmek İsteyenler İçin İpuçları

Çok yoğun yapılan havai fişekler nedeniyle Hindistan’da hava kirliliğinin fazla olacağını unutmayın.

Çok nüfuslu bir ülke olduğu ve festival zamanında gideceğiniz için kişisel eşyalarınıza daha fazla sahip çıkın.

Festival günü marketlerin, eczanelerin kapalı olduğunu bilerek hareket edin. Sokaklarda festival için kullanılan malzemeler satıldığını bilin.

Holi boyalarıyla yazılan yazıları etrafınızda her yerde görürseniz şaşırmayın.